NOMINALIZARI OSCAR 2014

NOMINALIZARI OSCAR 2014

Academia de film americană a anunţat joi, la Los Angeles, nominalizările pentru a 86-a gală a Premiilor Oscar, ce va avea loc pe 2 martie.

„Gravity” şi „American Hustle” au fiecare câte 10 nominalizări, în timp ce „12 Years a Slave” a fost nominalizat la 9 dintre categorii.

NOMINALIZARI OSCAR 2014

Cel mai bun film

„12 Years a Slave”
„The Wolf of Wall Street”
„Captain Phillips”
„Her”
„American Hustle”
„Gravity”
„Dallas Buyers Club”
„Nebraska”
„Philomena”

Cel mai bun regizor

Steve McQueen — „12 Years a Slave”
David O. Russell — „American Hustle”
Alfonso Cuaron — „Gravity”
Alexander Payne — „Nebraska”
Martin Scorsese — „The Wolf of Wall Street”

Cel mai bun actor în rol principal

Bruce Dern — „Nebraska”
Chiwetel Ejiofor — „12 Years a Slave”
Matthew McConaughey — „Dallas Buyers Club”
Leonardo DiCaprio — „The Wolf of Wall Street”
Christian Bale — „American Hustle”

Cea mai bună actriţă în rol principal

Amy Adams — „American Hustle”
Cate Blanchett — „Blue Jasmine”
Judi Dench — „Philomena”
Sandra Bullock — „Gravity”
Meryl Streep — „August: Osage County”

Cel mai bun actor în rol secundar

Barkhad Abdi — „Captain Phillips”
Bradley Cooper — „American Hustle”
Jonah Hill — „The Wolf of Wall Street”
Jared Leto — „Dallas Buyers Club”
Michael Fassbender — „12 Years a Slave”

Cea mai bună actriţă în rol secundar

Jennifer Lawrence — „American Hustle”
Lupita Nyong’o — „12 Years a Slave”
June Squibb — „Nebraska”
Julia Roberts — „August: Osage County”
Sally Hawkins — „Blue Jasmine”

Cel mai bun scenariu original

„American Hustle” — David O. Russell şi Eric Warren Singer
„Blue Jasmine” — Woody Allen
„Her” — Spike Jonze
„Nebraska” — Bob Nelson
„Dallas Buyers Club” — Craig Borten şi Melisa Wallack

Cel mai bun scenariu adaptat

„12 Years a Slave” — John Ridley
„Before Midnight” — Julie Delpy, Ethan Hawke şi Richard Linklater
„The Wolf of Wall Street” — Terence Winter
„Captain Phillips” — Billy Ray
„Philomena” — Steve Coogan şi Jeff Pope

Cel mai bun film de animaţie

„The Wind Rises”
„Frozen”
„Despicable Me 2”
„Ernest & Celestine”
„The Croods”

Cel mai bun film străin

„The Hunt” (Denmark)
„The Broken Circle Breakdown” (Belgium)
„The Great Beauty” (Italy)
„Omar” (Palestinian territories)
„The MIssing Picture” (Cambodia)

Cel mai bun film documentar

„The Act of Killing”
„20 Feet From Stardom”
„The Square”
„Cutie and the Boxer”
„Dirty Wars”

Cel mai bun cântec original

„Frozen”: „Let it Go” — Robert Lopez and Kristen Anderson-Lopez
„Mandela: Long Walk to Freedom”: „Ordinary Love” — U2, Paul Hewson
„Her”: „The Moon Song” — Karen O, Spike Jonze
„Despicable Me 2”: „Happy” — Pharrell Williams
„Alone Yet Not Alone”: „Alone Yet Not Alone” — Bruce Broughton, Dennis Spiegel

Cea mai bună regie artistică

„American Hustle”
„Gravity”
„The Great Gatsby”
„Her”
„12 Years a Slave”

Cea mai bună imagine

„The Grandmaster” –Philippe Le Sourd
„Gravity” –Emmanuel Lubezki
„Inside Llewyn Davis” — Bruno Delbonnel
„Nebraska” — Phedon Papamichael
„Prisoners” –Roger A. Deakins

Cel mai bun montaj

„American Hustle”
„Captain Phillips”
„Dallas Buyers Club”
„Gravity”
„12 Years a Slave”

Cea mai bună coloană sonoră

„The Book Thief” — John Williams
„Gravity” — Steven Price
„Her” — William Butler şi Owen Pallett
„Philomena” — Alexandre Desplat
„Saving Mr. Banks” — Thomas Newman

Cel mai bun montaj de sunet „All Is Lost”
„Captain Phillips”
„Gravity”
„The Hobbit: The Desolation of Smaug”
„Lone Survivor”

Cel mai bun mixaj de sunet

„Captain Phillips”
„Gravity”
„The Hobbit: The Desolation of Smaug”
„Inside Llewyn Davis”
„Lone Survivor”

Cele mai bune efecte vizuale
„Gravity”
„The Hobbit: The Desolation of Smaug”
„Iron Man 3”
„The Lone Ranger”
„Star Trek Into Darkness”

Cel mai bun machiaj/ cea mai bună coafură

„Dallas Buyers Club”
„Jackass Presents: Bad Grandpa”
„The Lone Ranger”

Cele mai bune costume

„American Hustle”
„The Grandmaster”
„The Great Gatsby”
„The Invisible Woman”
„12 Years a Slave”

Cel mai bun scurtmetraj animat

„Feral” — Daniel Sousa şi Dan Golden
„Get a Horse!” — Lauren MacMullan şi Dorothy McKim
„Mr. Hublot” — Laurent Witz şi Alexandre Espigares
„Possessions” — Shuhei Morita
„Room on the Broom” — Max Lang şi Jan Lachauer

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune

„Aquel No Era Yo / That Wasn’t Me” –Esteban Crespo
„Avant Que De Tout Perdre/ Just Before Losing Everything” — Xavier Legrand şi Alexandre Gavras
„Helium” — Anders Walter şi Kim Magnusson
„Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? / Do I Have to Take Care of Everything?” — Selma Vilhunen şi Kirsikka Saari
„The Voorman Problem” –Mark Gill şi Baldwin Li

Cel mai bun scurtmetraj documentar

„CaveDigger” — Jeffrey Karoff
„Facing Fear” — Jason Cohen
„Karama Has No Walls” — Sara Ishaq
„The Lady in Number 6: Music Saved My Life” — Malcolm Clarke şi Nicholas Reed
„Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” — Edgar Barens